Sporty zimowe – czy warto się ubezpieczać?
Ubezpieczenia turystyczne

Sporty zimowe – czy warto się ubezpieczać?

Sporty zimowe należą o sportów dość ryzykownych. Są to sporty niezwykle dynamiczne, ryzyko odniesienia urazów w ich przypadku jest więc bardzo wysokie. Stąd wiele osób jest zdania, że uprawianie tych sportów wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia.

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie?

Osoby, które uprawiają zimowe sporty przed wykupieniem polisy powinny zapoznać się bardzo szczegółowo z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To w OWU towarzystwo ubezpieczeniowe wymieni wszystkie rodzaje aktywności sportowej, które jego zdaniem są sportami o podwyższonym ryzyku. Zaliczenie uprawianej przez nas dyscypliny do takich właśnie sportów oznacza, że towarzystw zastosuje zwyżkę składki. W przypadku sportów zimowych zwyżkę składki ubezpieczyciele stosują w odniesieniu do osób, które:

  • jeżdżą na nartach poza wytyczonymi trasami zjazdowymi;
  • są uczestnikami wypraw na tereny wymagające stosowania asekuracji, na przykład na lodowce;
  • uprawiają wspinaczkę.

Są także towarzystwa ubezpieczeniowe, które stosują zwyżkę składki dla osób, które zamierzają jeździć na nartach na wysokości ponad 3000 m n. p. m. Zanim więc podpiszemy umowę zapytajmy, jak wygląda to w wybranej przez nas firmie.

Rekreacyjne lub zawodowe uprawianie sportu

Sposób, w jaki uprawiamy sport także przekłada się na ponoszone ryzyko przez firmę ubezpieczeniową. Są to ważne pojęcia, z którymi trzeba zapoznać się przed podpisaniem umowy. Nie można bowiem w tym przypadku mówić o jednolitym rozumieniu tych pojęć przez różnych ubezpieczycieli. Ze względu na różnice w definiowaniu warto poznać oferty różnych firm i dopiero wtedy podjąć decyzję, w jakiej firmie warto ubezpieczenie wykupić.

Badania lekarskie

Firmy ubezpieczeniowe mogą zażądać od osób uprawiających pewne dyscypliny okazania badań lekarskich, które wykażą, że w ich przypadku nie istnieją przeciwwskazania wykluczające możliwość ich uprawiania. Brak zaświadczenia lekarskie może spowodować, że firma nie zdecyduje się na sprzedaż polisy. Wszelkie formalności trzeba więc wypełnić zanim wybierzemy się podpisać umowę.