Według jakich kryteriów można podzielić kredyty?
Najczęściej bankowe kredyty dzielone są według jednego z kryteriów:
-
formy kredytu;
-
czasu kredytowania;
-
sposobu jego zabezpieczenia;
-
przedmiotu kredytu, czyli celu, na który bank go udzielił;
-
waluty, w której go udzielono.
Cel kredytu
To kryterium umożliwia dalszą selekcję kredytów. Uwzględniając cel kredytu mogą one zostać podzielone na:
-
inwestycyjne;
-
obrotowe.
Kredyt inwestycyjny to długoterminowy kredyt udzielany różnego rodzaju firmom. Bank udziela tych kredytów przedsiębiorcom, którzy chcą pomnożyć posiadane przez firmę środki trwałe. Przedsiębiorcy korzystają z nich bardzo chętnie, gdyż pieniądze z tego kredytu umożliwiają im rozwój firmy. Środki z kredytu inwestycyjnego przedsiębiorca może przeznaczyć na zakup lub budowę nieruchomości, w której będzie prowadził działalność gospodarczą. Ale za środki można także nabyć nowe maszyny, patenty, samochody i papiery wartościowe. Kredyt obrotowy jest kredytem krótkoterminowym. To kredyt, który przedsiębiorca może przeznaczyć na zaspokojenie bieżących potrzeb związanych z prowadzeniem firmy.
Okres kredytowania
Biorąc pod uwagę okres kredytowania kredyty bankowe możemy podzielić na:
-
długoterminowe;
-
krótkoterminowe;
-
średnioterminowe.
W przypadku kredytów długoterminowych banki udzielają ich na okres, który jest dłuższy niż trzy lata. Kredytów krótkoterminowych nie można otrzymać na okres dłuższy niż jedne rok. A kredyty średnioterminowe to te, które są udzielane na okres od jednego roku do trzech lat. Okres kredytowania musi zawsze zostać podany w umowie zawieranej pomiędzy bankiem a kredytobiorcą.
Waluta kredytu
Banki oferują klientom kredyty w złotówkach oraz w walutach obcych. Do niedawna dużą popularnością cieszyły się kredyty hipoteczne udzielane we frankach.