Większość firm ubezpieczeniowych, które działają w Polsce ostrzega klientów, że od momentu wykupienia polisy do momentu, kiedy zaczyna ona obowiązywać musi upłynąć pewien czas. Zanim zacznie ona działać za zdarzenia, które spotkały osoby ubezpieczone firma nie odpowiada. Informacje na ten temat muszą być udzielone klientom nie tylko ustnie, ale przede wszystkim muszą zostać ujęte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Bezpośrednio po wykupieniu polisy ubezpieczeniowej zaczyna się okres wyczekiwania, czyli okres, kiedy polisa zacznie działać. W naszym kraju firmy ubezpieczeniowe okres karencji ustalają na dwa, maksymalnie na sześć dni. Działają również firmy, w których okres karencji trwa znacznie dłużej. Natomiast znalezienie firmy ubezpieczeniowej, która w ogóle nie stosuje okresu karencji jest w zasadzie niemożliwe. Bardzo ciekawą praktykę stosują firmy ubezpieczeniowe w stosunku do osób, które umowę przedłużają. W tym przypadku okres karencji nie jest stosowany.
Po co jest karencja?
Jest ona formą ochrony interesów firm ubezpieczeniowych przed oszustami. Wprowadzając okres karencji ubezpieczyciele uniemożliwiają wykupienie ubezpieczenia po wystąpieniu szkody czy urazu.
Ze względu na okresy karencji nie warto odkładać decyzji o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego do ostatniej chwili przed wyjazdem. Na wykupienie polisy powinnyśmy zdecydować się na około 10 dni przed wyjazdem. Wtedy będziemy mieć pewność, że polisa zacznie obowiązywać w odpowiednim czasie, a okres karencji nie będzie mieć dla nas znaczenia. Ochronę będziemy mieć zapewnioną od pierwszych chwil urlopu.
Dużo przydatnych informacji, dzięki!