Czy opłaca się zakładać konto firmowe?

Inwestycje bankowosc kredyty

Powody, dla których warto założyć konto firmowe

Finanse i ubezpieczenia

Posiadanie konta firmowego może być konieczne w kilku sytuacjach nawet w przypadku bardzo małych firm. Przedsiębiorca, który nie posiada konta firmowego może mieć trudności ze zwrotem podatku VAT. Niektóre Urzędy Skarbowego dokonują bowiem zwrotu tego podatku tylko na konto firmowe, nie możliwości, aby zwrot został przelany na konto osobiste. Do tego pamiętajmy, że każdy bank ma własny regulamin. Są i takie, które zgodnie z przyjętym przez siebie regulaminem nie przewidują możliwości dokonywania rozliczeń dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej za pośrednictwem konta osobistego. Klienci takiego banku, jeśli nie zdecydują się na założenie konta firmowego mają tylko jedno wyjście: zmianę banku na inny. Często też okazuje się, że nawet, gdy regulamin banku nie zabrania dokonywania rozliczeń z konta osobistego, to okazuje się, że jesteśmy właścicielami konta, z którego nie można dokonywać przelewów do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wyjściem z tej sytuacji zmiana konta osobistego na inne albo jednak założenie konta firmowego. Korzyści z posiadania konta firmowego jest to, że następuje oddzielenie prywatnych i firmowych finansów. Upraszcza to znacznie księgowość oraz ewentualne kontrole Urzędu Skarbowego.

Jak założyć konto firmowe?

Założenie konta firmowego jest bardzo proste. Można to zrobić w placówce wybranego banku, można zadzwonić na infolinię lub wybrać możliwość założenia konta przez internet. Osoby, które zdecydują się założyć konto firmowe bez względu na sposób w jaki tego dokonają, muszą posiadać ważny dowód osobisty oraz oryginał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Po zakończeniu formalności w banku o założeniu konta należy powiadomić ZUS oraz Urząd Skarbowy. Zgłoszenia można dokonać osobiście bądź poprzez system internetowym, w którym rejestrowaliśmy swoją firmę. W tym drugim przypadku wybieramy opcję aktualizowania wniosku CEIDG.

Fundusze inwestycyjne rodzaje klasyfikacja

Bankom zależy na tym, aby zdobyć nowych klientów. Bardzo często proponują promocje na założenie konta firmowego. Przez pewien czas – najczęściej przez rok – za prowadzenie konta nie są pobierane wtedy żadne opłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *