Wykupując wycieczkę, czy wczasy nie bierzemy pod uwagę, że być może będziemy zaplanowany wyjazd odwołać. Jednak taka sytuacja może mieć miejsce. Stąd w ofercie firm ubezpieczeniowych znalazły się polisy, które zapewniają ochronę na wypadek takiej właśnie sytuacji. Czy warto z nich skorzystać?
Przyczyn, dla których musimy odwołać zaplanowany wcześniej wyjazd może być wiele. Najbardziej poważne powody to zgon bliskiej osoby, poważna choroba zdiagnozowana na krótko przed terminem wyjazdu, nagły kataklizm. W takich sytuacjach trudno myśleć o stratach, które poniesiemy odwołując wyjazd. Na pewno jednak po opadnięciu emocji będziemy chcieli odzyskać przynajmniej część zainwestowanych pieniędzy. Umożliwi nam to wcześniej wykupiona polisa.
Zwróćmy uwagę na zapisy w OWU
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia muszą zostać wymienione sytuacje, w których klient może przełożyć wyjazd lub z niego zrezygnować. Pomiędzy poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi nastąpią pewne różnice, ale w zdecydowanej większości firm powodem do przełożenia wyjazdu lub rezygnacji z niego są sytuacje, na które nie mamy żadnego wpływu. Na odszkodowanie możemy więc liczyć rezygnując ze względu na:
- poważną chorobę lub wypadek – trzeba w tym wypadku przedstawić zaświadczenie lekarskie;
- poważną chorobę osoby bliskiej – tylko wtedy, kiedy osoba ta wymaga opieki z naszej strony;
- uczestniczenie w czynnościach prawnych, które odbywają się na terenie Polski;
- zdarzenia losowe – ubezpieczyciele uznają za takie zdarzenia powódź, pożar.
Wykupując ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z wyjazdu sprawdźmy, jakie jest przedmiot tego ubezpieczenia. W zależności od jego zakresu ubezpieczyciel może bowiem zwrócić tylko część poniesionych przez nas wydatków lub zwrócić je w całości. Są firmy ubezpieczeniowe, w których możemy się ubezpieczyć także na wypadek, gdyby wyjazd został odwołany przez biuro podróży.