Jaki fundusz emerytalny wybrać, by zapewnić sobie optymalny wzrost przyszłych świadczeń? Na takie pytanie musi odpowiedzieć każda osoba, która w momencie rozpoczęcia pracy zawodowej staje przed obowiązkiem wyboru OFE. Współczesne firmy ubezpieczeniowo – finansowe oferują nam wiele rozwiązań, dotyczących pomnażania kapitału na rzecz emerytury. Poza samymi funduszami do dyspozycji mamy również IKE oraz coraz popularniejsze ubezpieczenie emerytalne i rentowe z planem oszczędzania w ramach III filaru. Czym charakteryzuje się ten produkt i w jaki sposób może uzupełnić OFE?
Zalety ubezpieczenia emerytalnego
Ubezpieczenie emerytalne 2011 przeznaczone jest dla osób, które chcą powiększyć środki zgromadzone za pośrednictwem ZUS-u i funduszu emerytalnego. Jego podstawowym celem jest systematyczne budowanie kapitału poprzez regularnie opłacane składki, doraźne wpływy na konto oraz swobodne inwestowanie w wybrane fundusze. W razie tymczasowych problemów finansowych składkę można obniżyć lub odroczyć termin jej płatności bez utraty ochrony z tytułu polisy. Co ważne, gromadzone na rachunku środki zwolnione są z podatku od zysków kapitałowych, dzięki czemu w momencie wypłaty otrzymujemy pełną wartość zaoszczędzonych pieniędzy. Mogą być one udzielone w trzech formach: renty okresowej (przez 5-25 lat), dożywotniej (do chwili śmierci ubezpieczonego) lub dożywotniej z okresem gwarantowanym (do momentu śmierci lub dłużej: przez 10, 15, 20 bądź 25 lat). W razie śmierci klienta renta wypłacana jest wskazanej osobie i zwolniona z podatku spadkowego.
Otwarty Fundusz Emerytalny
Dlaczego ubezpieczenie emerytalne stanowi doskonałe uzupełnienie OFE? Przede wszystkim pozwala pomnożyć przyszłe świadczenia, które podczas inwestycji w wybrany fundusz nie zawsze zyskują satysfakcjonującą wartość. Jeśli zastanawiamy się więc, jaki wybrać fundusz emerytalny, warto wykonać najpierw proste wyliczenie emerytury i przemyśleć, czy inne produkty finansowo – ubezpieczeniowe nie zapewnią nam większych możliwości w zakresie oszczędzania i gwarancji uzyskania takich świadczeń, jakich rzeczywiście oczekujemy.