Finanse, Fundusze, Inwestycje

Zarządzanie flotą samochodową

Zarządzanie flotą samochodowąLiczba firm, które nie mają własnej floty samochodowej jest dzisiaj niewielka. Własną flotę samochodową posiadają nie tylko największe na rynku firmy, ale także te średniej wielkości. Bardzo często samochód służbowy to pozapłacowy bonus dla pracownika. W wielu przypadkach jest on po prostu narzędziem pracy.

Jak wygląda zarządzanie flotą samochodową?

Zarządzanie flotą samochodową to przede wszystkim mnóstwo obowiązków. Menedżer floty musi zająć się nie tylko ich kupnem, ale także pamiętać o ich serwisowaniu. Do obowiązków menedżera, który zarządza flotą samochodową należy także sprawdzanie stanu licznika w poszczególnych samochodach i rozliczanie kilometrówki. W razie, gdy dojdzie do powstania szkody, to obowiązkiem menedżera jest zgłoszenie jej do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym samochody firmowe zostały ubezpieczone.

Czy opłaca się tworzyć stanowisko menedżera floty?

Wszystko zależy od tego, iloma samochodami firma dysponuje. Do zarządzania flotą złożoną maksymalnie z 30 samochodów nie ma potrzeby tworzenie stanowiska menedżera floty samochodowej. W przypadku o wiele liczniejszej floty rozwiązania są dwa. Do zarządzania samochodami można stworzyć stanowisko menedżera floty lub skorzystać z usług firmy outsourcingowej, która specjalizuje się w świadczeniu tego typu usług. O tym, które rozwiązanie jest dla firmy bardziej korzystne decyduje przede wszystkim jej profil.

O czym warto pamiętać?

Budując flotę samochodową dla swojej firmy należy pamiętać o potrzebach pracowników. Nie można zapomnieć, że samochody znacznie wpłyną na koszty związane z prowadzeniem firmy. Dlatego warto stawiać na samochody, które zużywają mało paliwa, a więc są tanie w eksploatacji.

Zarządzanie flotą samochodową to konieczność. Rolą osoby, której zadanie to zostanie powierzone jest między innymi kontrolowanie i rozliczanie nie tylko przejechanych kilometrów, ale także wydatków na eksploatację samochodów. Firmy, którym zależy na optymalizacji kosztów nie mogą zrezygnować z zarządzania flotą samochodową, którą dysponują.