Zapalenie ucha wewnętrznego
Zdrowie

Zapalenie ucha wewnętrznego

Zapalenie ucha wewnętrznego, czyli popularne ucho pływaka to stan zapalny, który powstaje w wyniku długotrwałej ekspozycji przewodu słuchowego na działanie wilgoci lub wody. Jeśli leczenie nie zostanie wdrożone na czas, może to doprowadzić do poważnych powikłań, wymagających nawet interwencji chirurga.

Czym jest tzw. „Ucho pływaka”?

Ucho pływaka to po prostu stan zapalny, który powstaję w wyniku działania wody, która jest idealną podstawą dla rozwoju wszelkich infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Najczęściej jego przyczyną jest długotrwałe przebywanie w wodzie, co powoduje nadmierne wymywanie naturalnej woskowiny usznej, która zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia ucha. Często też zaraz po wyjściu z wody, zwłaszcza w miesiącach letnich, zapominamy o właściwym wysuszenia ucha, co również przyczynia się do powstawania stanów zapalnych. Szczególnie narażone są te osoby, które zażywają kąpieli w brudnych zbiornikach wodnych oraz tam, gdzie kąpieli towarzyszy bardzo wysoka temperatura. Bardzo niekorzystnym zabiegiem jest też na przykład zakładanie słuchawek bezpośrednio po kąpieli, bez wystarczającego oczyszczenia uszu. Szczególnie niewskazane jest także czyszczenie uszu, patyczkami, bezpośrednio po kąpieli. Ucho jest wtedy narażone na działanie bakterii, a podrażnienie skóry to jak zaproszenie dla nich.

Pierwszymi objawami ucha pływaka jest obrzęk oraz zaczerwienienie w okolicach ucha. Następnie dochodzi do zaburzenia słuchu, gdyż wychwytywanie przez małżowinę uszną fal głosowych, które wprawiają w drganie błonę bębenkową, jest utrudnione. W dalszej fazie na skórze wokół ucha pojawiają się pęcherzyki, które często wypełnione są krwią i wydzieliną. Mamy poczucie zatkanych uszu i pojawia się bardzo silny ból, który jest szczególnie uciążliwy podczas jedzenia i picia. Ostatecznie pacjent zaczyna gorączkować. Ten stan jest już widomym znakiem, że należy udać się do lekarza, który wykona zabieg zwany wziernikowaniem ucha. Pobierze on wymaz, który będzie podstawą do badania bakteriologicznego. Na podstawie tego właśnie badania, podejmie się decyzję o tym, jakie leczenie należy w naszym przypadku zastosować. Najczęściej przypadłość tą zwalcza się antybiotykiem podawanym doustnie lub do ucha. Istotnym elementem leczenia jest też oczyszczanie przewodu słuchowego zewnętrznego przez lekarza.