Składka na co: od czego zależy jej wysokość?
Finanse, Fundusze, Inwestycje

Składka na co: od czego zależy jej wysokość?

Każdy, kto kupuje samochód musi pamiętać o obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC. Za jego brak grożą dotkliwe kary. Polisa OC to dla każdego kierowcy spory wydatek. Trzeba jednak pamiętać, że obliczanie OC obejmuje szereg elementów. Ostateczna wysokość składki zależy bowiem od wielu czynników. Zobaczmy, co wpływa na to, że składka jest wyższa bądź niższa.

Marka i model pojazdu

Obliczanie OC zawsze uwzględnia markę i model pojazdu. Niektórzy z pewnością zastanawiają się dlaczego ten element brany jest pod uwagę. Okazuje się, że sprawa jest naprawdę bardzo prosta. Prowadzone statystyki pokazują, że niektóre auta zdecydowanie częściej uczestniczą w zdarzeniach drogowych i są ich sprawcami. W ich przypadku składka, jaka naliczana jest przez firmę ubezpieczeniową jest większa.

Pojemność silnika

To kolejny element, który wywiera istotny wpływ na wysokość składki. Właściciele samochodów z silnikiem o mniejszej pojemności mogą liczyć na niższą składkę niż ci, którzy zdecydowali się zakupić silnik o większej pojemności. Dlaczego tak jest? Większa pojemność zawsze oznacza większą moc. A to z kolei daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o prędkość, jaką można rozwijać. Tymczasem firmy ubezpieczeniowe są świadome tego, że większa prędkość oznacza większe szkody, jeśli dojdzie do jakiegoś zdarzenia.

Przebieg auta

Przebieg również ma wpływ na wysokość składki. Im jest większy, tym z większą składką trzeba się liczyć. Dlaczego? Auta, które przejechały znaczną ilość kilometrów są dużo bardziej zużyte. A to przekłada się na mniejsze bezpieczeństwo, czyli większe ryzyko rozmaitych zdarzeń drogowych. Jeśli więc dużo jeździmy, musimy liczyć się z tym, że przyjdzie nam opłacać większe OC.

Obliczanie OC samodzielnie to ogromne wyzwanie. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być kalkulator, jaki swoim klientom oferują na stronach internetowych firmy ubezpieczeniowe. Wystarczy wypełnić kilka pól, aby szybko zobaczyć, jaką składkę oferuje nam ubezpieczyciel. Rozwiązanie to jest banalnie proste i dostępne absolutnie za darmo.

Więcej na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle