Ubezpieczenie pojazdu

Popularne ubezpieczenia motoryzacyjne

Bezpieczeństwo jazdy i codziennego użytkowania samochodu powinno być kluczową sprawą dla każdego kierowcy. Można dbać o nie na różne sposoby, a jednym z najpopularniejszych jest ubezpieczenie komunikacyjne, dostępne w kilku różnych wariantach. Poza obowiązkowym OC kierowcy chętnie wykupują również autocasco, NNW, ochronę prawną oraz ubezpieczenie szyb. Jaką ochronę zapewnia każde z nich?

Ubezpieczenie OC

Podstawową polisą motoryzacyjną jest OC, gwarantujące poszkodowanemu wypłatę określonej sumy w razie wypadku, poniesionego z winy ubezpieczonego. Zawierane jest na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia na kolejne okresy roczne, zaś wysokość składki może zostać obniżona ze względu na kontynuowanie umowy oraz bezszkodową jazdę (jej dokładną wartość wyliczy kalkulator oc). Do ubezpieczenia dołączony jest mini pakiet car assistance, usługa informacji prawnej oraz zielona karta (udzielana na życzenie kierowcy).

AC i pakiet assistance

Równie popularną polisą jest ubezpieczenie ac, chroniące przed kradzieżą, uszkodzeniem i zniszczeniem samochodu oraz jego wyposażenia w wyniku dziania czynników zewnętrznych. Obejmuje również sytuacje zgubienia lub zniszczenia kluczyków bądź innych urządzeń, służących do otwierania auta. Umowa zawierana jest na rok lub krócej i podobnie jak OC uwzględnia dostęp do usług assistance oraz informacji prawnej, dotyczącej jazdy samochodem. To ostatnie świadczenie można dodatkowo rozszerzyć, decydując się na zakup polisy ochrony prawnej. Gwarantuje ona refundację kosztów sporów, związanych z użytkowaniem auta i ruchem drogowym. Ochrona prawna pokrywa wydatki z tytułu wynajęcia adwokata lub radcy prawnego, korzystania z usług notariusza, tłumaczenia dokumentacji, rozpoczęcia postępowania sądowego i wszelkich związanych z nim kosztów, a także podróży do sądu zagranicznego, jeśli wymaga tego sytuacja.

Ostatnią z najpopularniejszych polis komunikacyjnych jest ubezpieczenie nnw, chroniące kierowcę i pasażera przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Stanowi ono ideale uzupełnienie dla pakietu OC i AC, zapewniając ochronę podczas jazdy, wsiadania i wysiadania z samochodu, jego załadunku i wyładunku oraz zatrzymania lub naprawy. Umowa, podobnie jak w przypadku poprzednich polis, zawierana jest na okres 12 miesięcy.