Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru polisy na życie?
Ubezpieczenia

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru polisy na życie?

Indywidualne ubezpieczenie na życie oferowane jest obecnie w bardzo wielu wariantach, zróżnicowanych ze względu na potrzeby poszczególnych odbiorców. Na rynku finansowym obok tradycyjnych polis ochronnych znajdziemy ubezpieczenia skierowane do określonych grup społecznych, inwestycyjne, emerytalne czy też łączące funkcję ochrony z możliwością gromadzenia kapitału na przyszłość. Biorąc pod uwagę tak rozbudowaną ofertę trudno się dziwić, że wybór konkretnej opcji może przysporzyć wiele trudności. Jak dokonać właściwego wyboru ubezpieczenia na życie, by w pełni sprostało naszym oczekiwaniom?

Polisa czy ubezpieczenie?

Na początku zastanówmy się, jaki cel polisy jest dla nas ważniejszy: ochrona czy oszczędzanie? Jeśli zależy nam na niskiej składce i nie planujemy inwestycji, wybierzmy najprostsze ubezpieczenie indywidualne, którym możemy objąć również naszych bliskich. Bardzo istotny jest jego zakres: oprócz standardowej ochrony na wypadek śmierci możemy zdecydować się na zakup świadczeń dodatkowych, chroniących przed skutkami nieszczęśliwych wypadków lub zabezpieczający w razie pobytu w szpitalu, ciężkiej choroby czy niezdolności do pracy. Warto przemyśleć, które z tych usług rzeczywiście będą nam potrzebne: najlepszą polisą będzie bowiem ta, która zapewni nam optymalne warunki ochrony przy stosunkowo niskiej składce. Ważny jest również sam termin zawarcia umowy: do dyspozycji mamy ubezpieczenia osobowe na czas określony lub polisy bezterminowe. Warto zwrócić uwagę na częstotliwość ustalania składki i rozplanować ją zgodnie ze swoimi możliwościami finansowymi.

Zapoznanie z umową

Przed podpisaniem umowy koniecznie zapoznajmy się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), które określają termin obowiązywania ochrony z tytułu polisy, możliwości odstąpienia od umowy, zakres ubezpieczenia oraz wyłączenia, czyli sytuacje w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia. Jeśli chcemy połączyć funkcję ochronną z planem systematycznego oszczędzania, dobrym wyborem będzie inwestycyjna polisa na życie, uwzględniająca różne formy pomnażania gotówki. Do wyboru mamy m.in. inwestycje w fundusze, ubezpieczenie powiązane z IKE oraz działające na zasadzie lokaty (tzw. polisa lokacyjna). Wybór jednej z nich uzależniony powinien być przede wszystkim od naszych długoterminowych celów oszczędnościowych, stanu budżetu i preferowanej formy inwestycji.