Kredyty

Czy opłaca się kupować samochody na kredyt?

Takie pytanie można postawić w zasadzie w stosunku do wszystkich innych dóbr, jakie chcemy kupić na raty. Istnieje tutaj jednak dość duża różnica w stosunku na przykład do komputerów czy wycieczek zagranicznych, które też możemy kupić na raty, ponieważ samochody to mimo wszystko zdecydowanie inne produkty od nich. Przejdźmy jednak do konkretów.

Samochody na raty to mówiąc bardziej profesjonalnie, samochody finansowane przez specjalny kredyt samochodowy zaciągany najczęściej w banku, niezależnie od tego, czy bez pośrednio w banku, czy za pośrednictwem komisu lub salonu samochodowego. Jeśli nie jesteśmy w stanie wyłożyć gotówki od razu, samochód na raty jest bardzo dobrym rozwiązaniem, a kupowanie samochodu na raty to koszt znacznie mniejszy, niż kupowanie na raty znakomitej większości innych produktów. Wszystko jak zwykle w przypadku bankowości związane jest z ryzykiem.

Kupienie samochodu na raty

Jeśli bowiem kupimy na raty wycieczkę zagraniczną, czy jak kto woli, pojedziemy na wczasy za pieniądze z kredytu, bank nie będzie w stanie odzyskać swoich pieniędzy w żaden sposób, jeśli zdecydujemy się na niespłacanie rat lub po prostu sytuacja życiowa nam się tak zmieni, że nie będziemy w stanie tego więcej robić. W końcu nie zabiorą nam zdjęć z wakacji. W przypadku samochodu taki problem nie istnieje, ponieważ samochód jest dobrem jak najbardziej fizycznym, które w dodatku ma swoją wartość i jest to wartość powoli spadająca z czasem. Co więcej, banki zawsze wymagają, by samochody na raty były dobrze ubezpieczone, więc jeśli coś się z nimi stanie, otrzymamy pieniądze z ubezpieczenia i nie dojdzie do sytuacji, w której nie mamy samochodu, ale mamy dług.

Wysokość rat kredytu

Ogólnie rzecz biorąc, koszty zakupu samochodu na raty nie są specjalnie wygórowane, warunki tego typu umów nie są też w jakiś sposób dodatkowo komplikowane przez mało przejrzyste zapisy. Wszystko jest proste i jasne, a w dodatku niedrogie, więc naprawdę warto jest korzystać z takiej formy nabywania samochodów. Można dzięki temu przesiąść się do znacznie lepszego pojazdu.