Astma alergiczna – przyczyny i zapobieganie
Zdrowie

Astma alergiczna – przyczyny i zapobieganie

Astma alergiczna jest najbardziej popularną odmiana dychawicy oskrzelowej znanej dużo bardziej pod nazwą astma. Objawy takie jak duszności, kaszel czy problem z nabraniem powietrza zna wiele osób i zastanawiamy się bardzo często jak będzie można sobie z nimi poradzić. Czy tak naprawdę mamy jakieś sposoby, dzięki którym będzie można całkowicie wyleczyć się z tej choroby?

Astma alergiczna w rzeczywistości powinna być nazywana atopową. Głównym objawem będzie tutaj nadmierna aktywność oskrzeli w momencie, gdy pojawia się kontakt z alergenem. W takiej sytuacji ta nadmierna aktywność oskrzeli jest bezpośrednio powiązana z reakcja obronną organizmu. Istnieje tutaj właśnie różnica w stosunku do astmy oskrzelowej, w której problem wynika z pojawiających się reakcji związanych z infekcją bakteryjną czy wirusowa. Problemy z dusznością są wynikiem rozwoju tych właśnie infekcji. Natomiast przy astmie alergicznej te problemy są zawsze wynikiem działania na organizm człowieka alergenów, które powodują nasilenie objawów.

Przyczyny astmy alergicznej

Astma może mieć więc różne przyczyny, trzeba jednak podkreślić, że tak jak podają obecnie badania to właśnie astma o podłożu alergicznym jest bardzo często spotykana. W przypadku dzieci aż 80% przypadków astmy to ta o podłożu alergicznym w przypadku dorosłych będzie to 50%. Choroba rozpoczyna się we wczesnych latach i raczej nie będzie trudna do zdiagnozowania. Jednak to co może stanowić trudność to znalezienie czynnika, który ta reakcję alergiczną powoduje.

Jeśli uda się rozpoczynać alergen, który powoduje problemy można będzie dążyć do tego, by unikać kontaktu z nim. Podstawowa forma leczenia będzie właśnie na tym polegać. W czasie napadu kaszlu i duszności choremu podaje się także leki przepisane przez lekarza, które maja sprawić, że reakcje alergiczne będą zatrzymane. Ważne jest również to, by przy napadach zachowywać spokój. Wszelkie reakcje nerwowe u pacjenta będą bowiem nasilać pojawiające się objawy. Zawsze warto będzie mieć uwolnione okolice szyi a w pomieszczeniu dostęp do dawki świeżego powietrza. Regularne wietrzenie będzie więc bardzo istotne.