Rodzaje oprocentowań lokat bankowych

Kiedy decydujesz się na założenie lokaty wiesz, że w przyszłości pieniądze przydadzą ci się bardziej niż teraz. Być może masz już jakiś cel, na który zbierasz – może to być chęć odłożenia pewnej kwoty na czas emerytury, wkład w remont lub budowę domu albo wyprawka dla dziecka, wybierającego się na studia. W każdym z tych wypadków i w każdym innym jeden element będzie niezmienny – chęć jak największego zysku z lokaty. Dlatego najważniejszym wyszukiwanym przez ciebie kryterium będzie oprocentowanie lokat bankowych.

Jeśli to lokata długoterminowa – najbardziej opłaca się wzięcie oprocentowania stałego, które nie zmieni się w czasie trwania umowy z bankiem, bez względu na czynniki zewnętrzne, takie jak inflacja czy zmiana stóp procentowych. Dodatkowo – im dłuższa lokata, tym wyższe oprocentowanie. Bank nagradza tym samym twoją lojalność i wyrzeczenia, sam ma też możliwość obracania dłużej tą kwotą pieniędzy.

Co się najbardziej opłaca

Zanim jednak dojdzie do podpisania umowy z bankiem sprawdź, jaka lokata najbardziej ci się opłaca i jaki będzie twój rzeczywisty zysk. W tym celu trzeba rozróżnić rodzaje oprocentowań. Nominalne oprocentowanie lokat bankowych zazwyczaj podaje się w skali roku – jest najwyższe i to właśnie ono najczęściej znajduje się w reklamach, które mają za zadanie przykuć uwagę i zaprowadzić cię do banku lub na jego stronę internetową. Oprocentowanie nominalne nie uwzględnia jednak czynników takich jak podatek od zysków z lokaty, czas jej trwania, wpływ kapitalizacji odsetek, itp. Dlatego wybierając lokatę dla siebie trzeba wystrzegać się patrzenia na największe liczby podawane w ofertach.

Sprawdź warunki umowy

W ofertach banków może pojawić się również termin oprocentowania efektywnego – w nim brane są pod uwagę odsetki, ale znów należy odliczyć podatek od zysków. Podobnie jest w przypadku oprocentowania netto – to z kolei powie nam, jakie będzie ono po odliczeniu podatku od zysków, który bank pobiera każdorazowo z wypracowanych odsetek. Naszą uwagę najbardziej powinno przykuć oprocentowanie rzeczywiste – to właśnie ta wartość pomoże nam obliczyć zysk z lokaty.

Sprawdź rodzaje na stronie https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/oprocentowanie-lokat/