Co wpływa na wysokość składki OC

Co wpływa na wysokość składki OCWspółcześnie nie musimy już wychodzić z domu i umawiać się specjalnie na spotkania z agentem ubezpieczeniowym. Wysokość składki OC obliczy nam kalkulator OC i AC, który znajdziemy na większości stron związanych z ubezpieczeniami.

Czynniki wpływające na wysokość składki

Choć sama zasady obliczania składki OC reguluje specjalna ustawa, to jej wysokość jest różna dla poszczególnych kierowców. Ma na nią wpływ wiele czynników, zarówno dotyczących bezpośrednio kierowcy, jak i samochodu, który jest przedmiotem ubezpieczenia. Bardzo ważna jest pojemność silnika. Im większa jego moc, tym większe podejrzenie ubezpieczyciela, że właściciel będzie rozwijał większe szybkości. To oznacza dużo poważniejsze ryzyko zaistnienia zderzenia, a także większe szkody, które powstaną przy wypadku. Osoby posiadające taki pojazd muszą się liczyć z wyższą składką ubezpieczeniową.

Oblicz składkę: https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Jeżeli auto jest stosunkowo nowe, ale ma bardzo duży przebieg, to składka będzie dla niego wyższa, niż dla analogicznego pojazdu w tym samym wieku, ale z mniejszą ilością przejechanych kilometrów. Kalkulator uzna bowiem, że samochód z większym przebiegiem, jest technicznie mniej sprawny. Ważna jest także data urodzenia właściciela. Im jesteśmy młodsi, tym więcej zmuszeni będziemy zapłacić za OC. Statystycznie bowiem niedoświadczeni, młodzi kierowcy odpowiadają za największą liczbę wypadków i stłuczek. Z tego samego powodu znaczenie ma data wydania prawa jazdy. Mniejsze doświadczenie to oczywiście wyższa składka.

To, co dziwi wielu użytkowników pojazdów mechanicznych, to wpływ miejsca zamieszkania i stan cywilny na wysokość składki OC. Jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania, to dużą rolę grają statystyki, które pozwalają towarzystwu ubezpieczeniowemu oszacować, w którym miejsce występuję największa liczba wypadków drogowych. Jeżeli przyszło nam mieszkać w takim czarnym punkcie, a wiążę się to z zagęszczeniem zaludnienia, to musimy się liczyć z wyższą składką OC. Ubezpieczyciel uważa również, że osoby, które posiadają dzieci i pozostają w związku małżeńskim, jeżdżą ostrożniej i wolniej. Z tego powodu ich składka ubezpieczeniowa jest niższa.